Kolektiv FREŠTREŠ

PREPOROD

9. 6. - 1. 7. 2021

Galerija Media Nox, Maribor


Kuratorici: Ajda Ana Kocutar in Lara Mejač.

Kolektiv freštreš vabi k Preporodu, izkušnji, ki bo lastna vsakemu obiskovalcu, neponovljiva in natanko tisto, kar v tem trenutku potrebujemo. Če gre sklepati po njihovih preteklih podvigih, je bil kolektiv Freštreš vselej vsaj korak pred svojim časom, zato jim tudi tokrat zaupajmo, da nam bo izkušnja pisana na kožo in da nas poznajo bolje, kot se morda poznamo sami. 

O Qasqo, Emlor, Balzac, Aloyus in Petron,

O Neskončno mreženje in Uv-žarčenje freštrešijske sile, pošiljamo po vas.

Da se štirikratnost tehno-glajdanja po straneh piramide razširi v vsekratnost Teserakta, da pride z razjasnitvijo tudi Preporod. 

Pred prerojenjem so razposlane tehno-prerokbe. Prerokbe so štiri: ČŽŠ, Grid, Insomnia in Ikigusare. Vsaka prerokba egoistično zavzema eno stran piramide, vsaki strani je dana ena tehno-sfera in vsaki tehno-sferi ena uglašenost instinktivne plejade zvoka in laserjev. In število prerojenja je prav tako štiri; naj ga izračuna, kdor ima um, saj je število človeka.

In med preoblečenimi v prerojenje so tehno-želje ljudi prav tako štiri: po dva razreda se veselita vsak svoje smeri in gresta v svojo smer, a prerojenje naposled združi vse štiri. Ti štiri še ne vedo zase, ampak skrivajo mistične pra-turmalinske sintetične kristale, ki se bodo razjasnili po tehno-Poti. Toda pred preroditvijo jih čakajo vprašanja, in odgovarjati morajo v skladu s svojo srčno USB-zakladnico, svojo srčno sefiro misli, da skoznje posije žarek uzrtja.

Utripov srca med vsako od poti je šestnajst, in vsak utrip je teden, in teden je teden let, to je sedem let.

Sestop v podzemlje ponavlja pot močnega, sočnega teserakta ponoči, ko snuje naslednji tehno-dan, in sanjavci ga slutijo v sanjah, ampak ni vidno niti MulTriDimenzionalni Horusovi cameri obscuri. Sanje se da sicer razložiti, ampak je komplicirano.

Kdor se dotakne teserakta, ko potuje skozi podzemlje, tripira za Insomnio, ampak bo deležen turbo energije.

Kdor se dotakne teserakta, ko snuje lastno piramido, ima v umu Grid, in bo zdizajniral vesolje.

Kdor se dotakne teserakta, ko radioaktivni veter šumi: “ČŽŠ!”, bo zvoke napravil za svoje prijatelje in bo mojstrsko igral polifoni kazu ali neverjetni kariljon.

Kdor se dotakne teserakta, ko lovi mavrične rise za preživetje, bo večno nasičen od algoritmov neba, ki jih izkušeni ribiči v meglicah imenujejo “Ikigusare”.

Resnično, čigar endokrini sistem prerojenje vzljubi, bo prerojen.

Akoliti FT

Freštreš je neodvisen slovenski umetniški kolektiv, ki združuje mlade ustvarjalce na področjih grafičnega oblikovanja, ilustracije, fotografije, literature ter izvedbe instalacijsko-performativnih dogodkov. Kolektiv od leta 2013 izdaja umetniško revijo, prav tako naslovljeno freštreš, in organizira razstave, ki večinoma sovpadajo s predstavitvami novih izvodov revij, delujejo pa tudi kot samostojni umetniški dogodki. V zadnjih projektih se kolektiv posebej sooča s konceptom parafikcije, predvsem znotraj performansa. Zanje je značilen premislek o ter navdihovanje pri mnogoterih pojavnih oblikah grafičnega oblikovanja, kakršne najdemo v vseh strukturah družbenega življenja – sploh v tistih, ki temu na videz ne posvečajo pretirane pozornosti, pa se vendar tudi pri njih začnejo pojavljati določene zakonitosti. Tovrstni pojavi in situacije postanejo vsebinska osnova ter ikonografsko izhodišče projektov, s katerimi se spoprijema freštreš.

Razstava Preporod smiselno nadaljuje serijo razstav kolektiva in stopa po začrtani parafikcijski poti ter si v luči dozdevno apokaliptičnega časa zamišlja možno prerojenje, po katerem tak čas kliče. Če so se v zadnjem projektu Univerzalni kulturni paket preveč nelagodno približali realnosti (ali pa se je realnost vse preveč nelagodno približala umetnosti), moramo Preporod videti kot celostno ponastavitev, s katero se avtorji spet podajajo globlje v fikcijo. Kolektiv prevzema mistični in preroški jezik ter ikonografijo, s tem pa poskuša ustvariti izkušnjo, ki bo za vsakogar, ki se ji prepusti, edinstvena in ustvarjena po meri. Obiskovalec tako postane ključni akter razstave oz. dogodka, ki določa njegovo gibanje in se mu postopoma razkriva. Zvesto občinstvo bo v tokratnem prepoznalo mnoge elemente iz prejšnjih projektov, ob čemer postane jasno, da Preporod naseljuje isti pojmovni svet kot njihove pretekle razstave. Tudi tako se torej razkriva vizualna in reflektivna kontinuiteta dela kolektiva freštreš

Kolektiv je do leta 2021 izdal 10 samostojnih številk revije in priredil več samostojnih razstav – med drugim v razstaviščih GT22 v Mariboru (Razprodaja, 2015), Kino Šiška v Ljubljani (Freštreš Redempcija, 2015) ter razstavnem prostoru Fotopuba v Ljubljani (“preroška” razstava DekontamiNACIJA, 2019). Delo kolektiva je bilo leta 2014 vključeno v zaključni izbor zagrebškega festivala DanD, leta 2017 pa je kolektiv sodeloval v skupinski retrospektivni razstavi Zini! v MGLC. Druga številka revije freštreš je bila uvrščena v ožji izbor bienala Brumen leta 2013; plakata za razstavo Ikigusare (Ljubljana, razstavišče Poligon, 2014) sta bila uvrščena v ožji izbor bienala Brumen leta 2015, leta 2019 pa je kolektiv za deseto številko revije prejel nagrado bienala Brumen za odlično slovensko oblikovanje na področju publikacij.

Video (Mitja Lorenčič):

https://youtu.be/5EQlj7RHFpg

zloženka Freštreš.png

Postavitev razstave, foto: Janez Klenovšek




Postavljanje in odprtje, 9. 6. 2021, foto: Janez Klenovšek





Postavljanje razstave, 7. 6. 2021, foto: Janez Klenovšek



Digitalna knjiga vtisov

Po ogledu razstave vas vabimo, da v spodnjem obrazcu zapišete svoje vtise. Hvala!