• Novice
  • Galerija
  • Razstave
  • MLADE ARKADE
  • Web Nox
  • Shop
  • Sodeluj / Participate
  • MKC
Menu

MEDIA NOX

12 Židovska ulica
Maribor, Maribor, 2000
02 250 93 43
MKC Maribor

Your Custom Text Here

MEDIA NOX

  • Novice
  • Galerija
  • Razstave
  • MLADE ARKADE
  • Web Nox
  • Shop
  • Sodeluj / Participate
  • MKC

Na ogled razstava nagrajenih intermedijskih umetniških projektov študentov!

October 1, 2021 Sonja Gregorn
Foto: Mitja Lorenčič

Foto: Mitja Lorenčič

V galerijo Media Nox vabimo na ogled razstave treh nagrajenih intermedijskih projektov študentov v okviru 27. mednarodnega festivala računalniških umetnosti - MFRU 2021!

Nagrajenci MFRU 2021 so:

VASILY KUZMICH (AU UNG) – 1. nagrada za študentsko delo na 27. MFRU

OLENA POTOČNIK (AVA) – 2. nagrajenka

DOROTEJA DOLINŠEK (ALUO) – 2.- nagrajenka

Lepo vabljeni k ogledu.

Na ogled do 22. 10. 2021!

Likovne delavnice: Kdo sem jaz? Kdo si ti? Kdo smo mi?

September 20, 2021 Žan Lebe

Likovna šola ARTdidakta in Inštitut IZIS v sodelovanju z Mladinskim kulturnim centrom Maribor med 25. 9. in 10. 10. vabimo na likovne in umetnostno-terapevstke delavnice “Kdo sem jaz? Kdo si ti? Kdo smo mi?”.

Read more
In Delavnica Tags delavnice, likovna delavnica, terapija, ARTdidakta, Inštitut IZIS, MKC Maribor, mladi, Skupaj svobodne_i, Jasmina Granduč, Alenka Lin Vrbančič Simonič

Otvoritev Festivala fotografije Maribor 2021!

September 17, 2021 Sonja Gregorn
Foto: Mitja Lorenčič

Foto: Mitja Lorenčič

V soboto, 18. septembra, vas ob 19.00, prijazno vabimo na otvoritev Festivala fotografije Maribor na čudoviti Židovski trg v Mariboru!

Seveda ob pogoju PCT :)

Se vidimo!

Delo Marka Paka na arkadah na Židovskem trgu!

September 13, 2021 Sonja Gregorn
Marko Pak_Erupcija misli_Židovski trg_september 2021.jpg

Na arkadah Židovskega trga v Mariboru, pred galerijo Media Nox, se ponovno predstavlja mariborski umetnik Marko Pak. Na ogled je postavil delo »Erupcija misli« - print na PVC ceradno platno, 311 x 233 x 5 cm.

Kustos razstave: Mario Berdič Codella

Postavitev je del programa Festivala fotografije Maribor 2021, ki ga organizira FOTOKLUB MARIBOR.

Beseda kustosa:

Večmedijski umetnik Marko Pak sodeluje na letošnjem mariborskem septembrskem Festivalu fotografije na temo Prepovedane misli s samosvojo prostorsko fotografsko postavitvijo Erupcija misli (tisk na PVC ceradno platno, 311 x 233 x 5 cm) na Židovskem trgu, na arkadni steni pred galerijo Media Nox MKC Maribor, ki je tudi producent razstave. Umetniška osebnost Marka Paka je neprestano raziskujoča, še posebej pri iskanju zanimivih in neobičajnih likovno - fotografskih motivov, ki jih interpretira na način kuriozuma, zavajajoče, saj v resnici ni nič tako kot zgleda. Tudi v pričujoči nadnaravni povečavi dela kovinske ograje, ki je dokaj poškodovana z raznimi vdolbinami, nas skuša s svetlobno, dejali bi mavrično globinsko prostorsko iluzijo raznobarvnih avtomobilskih in neonskih luči mesta, spodbuditi h globljemu razmišljanju o možnostih najrazličnejših interpretacij stvarnosti v

našem neposrednem okolju. Prepovedane misli tako postanejo “erupcije misli permanentnih tenzij posameznikov, vpetih v sedanji čas znotraj družbe”, kot se je izrazil sam avtor. Marko Pak ne uporablja digitalnih sredstev za “olepševanje” fotografskih upodobitev, pričujoči posnetek je popolnoma avtentičen, rad pa se poigrava s kompozicijami, tako lahko tudi pri tokratni postavitvi opazimo še dodatno preizpraševanje pogleda in razmišljanja, saj je ograja postavljena navpično nad stopnice in se v danem okolju nahaja popolnoma izven običajnega

konteksta, ne ob cesti ali pločniku. Takšna navpična kompozicija hkrati usmerja pogled od spodaj navzgor, torej od zemlje proti nebu, odpirajoč (namesto zapirajoč) opazovalcem možnosti razmišljanja v novih, duhovnih dimenzijah, ki jih v današnjem, popolnoma posvetnem in materializiranem svetu lahko štejemo že kot “prepovedane misli.”

Mario Berdič Codella, Maribor, september 2021

  

Marko Pak je rojen leta 1971 v Mariboru. Ukvarja se s fotografijo, kiparstvom, organiziranjem in kuriranjem likovnih razstav. V obdobju med leti 2000 do 2003 je deloval v galeriji Media Nox. Je član Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov [ZDSLU] in Društva likovnih umetnikov Maribor [DLUM], s katerim strokovno sodeluje že od leta 2000 kot organizator, recenzent in kurator, v novejšem času pa se je angažiral pri popisu likovnih ustvarjalcev SV Slovenije. Avtorjeva dela so uvrščena na številne razstave slovenske sodobne umetnosti in mednarodne izbore v regiji Alpe-Adria. Že več kot dvajset let, s pomočjo kiparsko interveniranih rečnih kamnov, umetniške fotografije in večmedijskih instalacij, v galerijskih prostorih zapisuje zgodbo o reki Dravi. Živi in ustvarja v Mariboru.

 

Vabljeni v Kulturno četrt Židovska!

September 1, 2021 Sonja Gregorn
Mitja Lorenčič

Mitja Lorenčič

Z veseljem sporočamo, da smo kulturni akterji na Židovskem trgu v Mariboru - Sinagoga Maribor, Galerija DLUM, Fotogalerija Stolp, galerija Media Nox in GT22 - po mnogih letih uspešnega organiziranja kulturnih dogodkov, združili svoje moči in ustanovili Kulturno četrt Židovska!

Obiščite nas in naše kulturne dogodke v Kulturni četrti Židovska, ki se nahaja na najlepšem trgu v mestu :)

Več o naših programih najdete na: http://www.sinagogamaribor.si/, https://www.fotoklub-maribor.si/galerija/en/home/, https://www.dlum.si/, http://www.medianox.org/novice, https://gt22.si/.

Petja Kolenko razstavlja na tablah v parku Kulturnega kompleksa Pekarna

August 26, 2021 Sonja Gregorn
Petja.jpg

Na tablah v parku v Pekarni so od danes naprej na ogled likovna dela Petje Kolenko.

Petja se tokrat predstavlja z zaokroženo serijo devetih del – kolažev mešane tehnike, ki jih v maniri asemblaža kombinira tudi z drugimi materiali in tudi odpadnimi predmeti, kot so kasete in drugi glasbeni mediji, s čimer izpostavi rdečo nit svojih del – glasbo. Izbrane pesmi tako likovno upodobi, pri čemer se osredotoči na lastna občutja ter osebna doživetja, gre za interpretacijo in impresijo njej ljube glasbe, s katero nagovarja občinstvo.

Petja Kolenko, rojena leta 1994 v Murski Soboti, je leta 2021 zaključila magistrski študij likovne pedagogike pod mentorstvom Zore Stančič na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Kot študentka je več let aktivno sodelovala tako na področju muzejsko-galerijske in likovne pedagogike kot tudi z Mednarodnim grafičnim in likovnim centrom - MGLC v Ljubljani.

Ukvarja se z grafičnim oblikovanjem, oblikuje unikatne modne dodatke, trenutno pa projektno deluje kot sodelavka priznane neodvisne glasbene založbe Dallas Records. Do sedaj se je s svojo likovno produkcijo predstavila na številnih skupinskih ter samostojnih razstavnih projektih tako doma kot v tujini.

Kuratorka: Martina Frangež

Vabljeni na čudovit preplet umetnosti in narave :)

Festival fotografije v Media Noxu

August 16, 2021 Sonja Gregorn

V okviru Festivala fotografije Maribor 2021, ki ga organizira Fotoklub Maribor, se v galeriji Media Nox predstavlja fotografinja Katinka Theis (D) z razstavo Prepovedane misli.

Razstava bo na ogled do 24. septembra 2021. Svečana otvoritev vseh razstav v okviru Festivala fotografije bo 18. 9. 2021 ob 19.00 na Židovskem trgu v Mariboru.

Katinka (1975) je leta 2000 diplomirala na Alanus University of Art and Society v Bonnu. Leta 2009 je magistrirala na Art Academy Belin-Weißensee. Živi in dela v Berlinu. Ukvarja se s fotografijo, kiparstvom in instalacijo. Njeno delo prevprašuje razmerja med arhitekturo in krajino na sploh ter mikroprostorom človeka. Predstavila se je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah v mednarodnem prostoru.

Kurator: Vasja Nagy

Beseda kuratorja o razstavi Prepovedane misli:

Vsaka družba je sistem vrednot in vsak sistem vrednot, naj bo še tako preprost, ima nek nabor pravil, po katerih potekajo procesi v njem. Ta pravila, napisana in nenapisana, določajo, kaj je dovoljeno, dopustno in kaj ni. Poseganje po najstrožje prepovedanih stvareh, tabujih, je ponavadi tudi strogo kaznovano. Morda je najbolj znana prispodoba o tem zgodba o raju na Zemlji in izgonu človeka iz njega v Stvarjenju, kjer idealen sistem nadomesti trpljenje kot posledica kršenja edine zapovedi. Kršenje pravil je tako rekoč v naravi človeka, saj predstavlja preseganje vnaprej določenih meja. Včasih je destruktivno, vnaša nered in nepredvidljivost v sistem, vendar je prav dvom v avtoriteto in rušenje oblasti obenem tudi izvor vsakega napredka.. Vsaka oblast, politična, moralna, znanstvena, ekonomska, vsaka avtoriteta poskuša imeti čim večji nadzor nad svojim področjem in predvsem nadzorovati in zadrževati spremembe, predvsem tiste, ki bi ogrozile njen položaj v hierarhiji.

Upor proti inertnosti sistema se dogaja praktično na vseh področjih človeškega delovanja in je včasih skrit, prikrit in zakamufliran, deluje podtalno in počasi, včasih pa poskoči z vso silnostjo in povzroči hitre spremembe. Prepovedane misli so torej tiste misli, ki jih ureditev nekega sistema preganja in čeprav so v različnih okoljih različne, imajo povsod podoben karakter: hočejo biti svobodne. 

 

Spremljevalni program razstave Ljubi, ne ljubi....otrok in mladih... v Lutkovnem gledališču Maribor

August 9, 2021 Sonja Gregorn
Foto: Boštjan Lah

Foto: Boštjan Lah

Vabimo tudi na ogled spremljevalne razstave na temo Ljubi, ne ljubi, otrok in mladostnikov, v Lutkovnem gledališču Maribor :)

V čudovitih poletnih dneh v galerijo Media Nox in na Židovski trg :)

July 16, 2021 Sonja Gregorn
Foto: Željka Gradski

Foto: Željka Gradski

Tudi v prijetnih poletnih dneh galerija Media Nox vabi na ogled čudovite razstave ilustracij številnih domačih in tujih avtorjev s pomenljivim naslovom LJUBI, NE LJUBI.

Galerija je odprta kot običajno, od torka do petka med 10. in 14. ter med 15. in 18. uro, ter v soboto med 10. do 13.uro.

Pridete na najlepši balkon v Mariboru ter na ogled razstave ilustracij :)

Vabilo na svečano otvoritev mednarodne razstave ilustracij Ljubi, ne ljubi!

July 2, 2021 Sonja Gregorn
pozivnica2-slo.jpg

Ljubi, ne ljubi v Galeriji Media Nox

MKC Maribor in Galerija Media Nox vabita od 9. julija do 30. avgusta 2021 k doživetju projekta LJUBI, NE LJUBI - poskusu neverbalnega  odgovora na vprašanje “Kaj za vsakega od nas pomeni ljubezen?”. Projekt je nastal na podlagi otroške igre trganja cvetnih lističev, na osnovi katere si je avtorica - pisateljica Ana Đokić (HR) - zamislila nalogo za slikarje in ilustratorje.

Vljudno vas vabimo na svečano otvoritev mednarodne razstave ilustracij Ljubi, ne ljubi, ki jo bo odprl veleposlanik Republike Hrvaške v Sloveniji mr. sc. Boris Grigić, na kateri razstavljajo avtorji iz Slovenije, Avstrije, Nemčije, Turčije, Cipra, Združenih arabskih emiratov, Danske, Bosne in Hercegovine, Makedonije in Hrvaške, v petek, 9. julija 2021 ob 19.00 pred galerijo Media Nox v Mariboru.

V soboto, 10. julija, pa vabimo družine na delavnico pred galerijo Media Nox, ko bomo ob 10. uri ustvarjali na temo razstave. Najboljša otroška dela se bodo pridružila razstavi na Poletnem lutkovnem pristanu, ki bo na ogled v Lutkovnem gledališču Maribor od 1. do 30. 8. 2021.

Kuratorka v Sloveniji: Maša P. Žmitek

Sodelujoči mladi slovenski ilustratorji po izboru Maše P. Žmitek: Alin Kostiov, Ana Maraž, Ana Vičič, Ema Kobal, Eva Mlinar, Eva Rauch, Klara Jager, Liana Saje Wang, Luka Seme, Maja Poljanc, Manca Krošelj, Maruša Račič, Nuša Jurjevič, Tereza Prepadnik, Zala Kalan.

 

Kako izgleda LJUBI in kako NE LJUBI??

Vsak od umetnikov se te naloge loti na svojstven, individualen način in v dveh medsebojno povezanih ilustracijah razkrije ne samo svoj likovni rokopis, temveč tudi intimno razlago trenutka razpetega med dva nasprotna stanja – ljubi in ne ljubi. Odgovori na postavljeno vprašanje presenečajo s svežino in originalnostjo. Rezultati tega eksperimenta – umetniške ilustracije – so vedno izredni! Dokaz temu je hitri rast projekta, ki je, zaradi truda avtorice, stopil iz hrvaškega okvirja in postal mednarodni. Pridružili so se mu slikarji iz Danske, Bosne in Hercegovine, Turčije, Nemčije, Avstrije, Makedonije in Cipra, sedaj pa tudi iz Slovenije. Projekt se še dalje širi, razvija, pridobiva nove sodelujoče, osvaja nove države. Do sedaj je bila razstava na ogled v Zagrebu, Sarajevu,  Istanbulu, Berlinu, Dunaju, Pafosu, Skopju, Kopenhagnu in Dubaju in zajema več kot 80 del umetnikov iz različnih držav. Z zadovoljstvom lahko potrdimo, da univerzalnost teme te razstave pritegne tudi veliko število obiskovalcev.

 

Udeležba je mogoča ob izpolnjevanju pogoja PCT. Dogodek bo potekal v skladu z navodili in priporočili NIJZ in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe COVID-19.

V soboto bo galerija zaprta

June 22, 2021 Sonja Gregorn
untitled-17.jpg

To soboto, 26. 6. 2021 bo galerija Media Nox izjemoma zaprta.

Vidimo se spet v torek, 29. junija ob 10.00.

Instalacija Preporod je na ogled še do vključno 1. julija 2021,….ker pa gre za enkraten in neponovljiv projekt je nikakor ne smete zamuditi :)

LJUBI, NE LJUBI - mednarodna razstava ilustracij

June 21, 2021 Sonja Gregorn
Plakat ljubi_SLO_ 594 x 841.jpg

Najavljamo že julijsko mednarodno razstavo ilustracij z naslovom LJUBI, NE LJUBI, ki bo v galeriji na ogled med 9. 7. - 30. 8. 2021.

Na povabilo kuratorke slovenskega dela razstave Maše P. Žmitek se bodo predstavili naslednji slovenski ilustratorji:

Alin Kostiov, Ana Maraž, Ana Vičič, Ema Kobal, Eva Mlinar, Eva Rauch, Klara Jager, Liana Saje Wang, Luka Seme, Maja Poljanc, Manca Krošelj, Maruša Račič, Nuša Jurjevič, Tereza Prepadnik, Zala Kalan.

Vabljeni na otvoritev razstave, v petek, 9. 7. 2021 ob 19. uri v galerijo Media Nox!

Več na https://www.facebook.com/Voli-Me-Ne-Voli-Me-1003413186354496

Poletni večer na Kulturni četrti Židovska, 19. 6. 2021

June 16, 2021 Sonja Gregorn
IMG_9592.JPG

Spoštovani,

 

KULTURNA ČETRT ŽIDOVSKA

 

vas v soboto, 19. junija 2021, prijazno vabi na

 

Poletni večer na Židovski.

 

 

Kulturne ustanove, delujoče na območju Židovske ulice – GT22, Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, Fotoklub Maribor in Fotogalerija Stolp, Društvo likovnih umetnikov Maribor in Galerija DLUM ter Mladinski kulturni center in Galerija Media Nox –, smo se v želji po oživljanju enega najlepših kotičkov Maribora in »najlepšega balkona našega mesta« povezali v iniciativo Kulturna četrt Židovska.

 

V sklopu Poletnega večera na Židovski vas galerije in razstavni prostori, delujoči na Židovski ulici v Mariboru, vabimo, da obiščete naše aktualne razstave ter se nam pridružite na predstavitvah razstav in na koncertu skupine Kontra-Kvartet. Program začenjamo ob 18. uri, potekal pa bo vse do 24. ure.

 

Obisk in ogled vseh prireditev sta brezplačna.

 

Za oglede prireditev velja pravilo PCT (prebolevniki, cepljeni in testirani). Zaradi spoštovanja preventivnih ukrepov za preprečevanje in omejitev širjenja bolezni covid-19 naprošamo obiskovalce prireditev, da vzdržujejo tudi primerno medsebojno varnostno razdaljo, ob obisku zaprtih prostorov uporabljajo obrazno masko, ki pokriva celoten nosno-ustni del, si razkužujejo roke ob vstopu na posamezno prizorišče in izstopu z njega, skrbijo za pravilno higieno kašlja oz. kihanja in upoštevajo druga varnostna navodila organizatorjev.

 

Program dogodkov po prizoriščih:

 

GT22, Glavni trg 22

 

AvlaGT22

18.00–24.00    Simptomi prihodnosti: Razstava v škatli

                               Razstava

                       

Zasnova razstave Simptomi prihodnosti: Razstava v škatli izhaja iz publikacije, ki so jo v zadnjem letu kolektivno razvile Dušica Dražić (Out of Sight), Mirjana Dragosav-ljević (Stereovizija) in Irena Borić ter vsebuje tako prispevke snovateljic kot tudi Anamarije Batista, Maje Hodošček, Petre Mrša, Tanje Šljivar in Nataše Šuković.

 

https://gt22.si/simptomi-prihodnosti-razstava-v-skatli/; https://sl-si.facebook.com/GT22Maribor/

 

OderGT22

20.00              Kriptoevangelist #3 – Kako dolgo lahko traja vrhunec?

Prigode iz sveta kriptovalut, gledališka sestavljanka

 

Dogodek je organiziran ob podpori iLABGT22 in traja 45 minut.

 

 

http://gt22.si/; https://sl-si.facebook.com/GT22Maribor/

 

 

Sinagoga Maribor, Židovska ulica 4

 

18.00–22.00    Marko Vogrič: Nono Franc: Gorica–Dachau. Fotopismo iz taborišča

                        Roman Erich Petsche in njegova Kočevska

                               Dan odprtih vrat, individualni ogledi razstav

 

V Sinagogi Maribor sta na ogled fotografska razstava goriškega fotografa Marka Vogriča in razstava likovnih del Romana Ericha Petscheta, posvečena njegovi rodni Kočevski.

 

 Marko Vogrič predstavlja v seriji devetih črno-belih fotografij intimno »fotopismo«, namenjeno njegovemu nonotu Francu, ki je umrl v taborišču Dachau in ga fotograf tako nikoli ni imel priložnosti spoznati. Razstava je obenem poklon vsem žrtvam nacifašističnega preganjanja.

Roman Erich Petsche je bil kočevski Nemec, ki se je z družino po prvi svetovni vojni izselil v Avstrijo. Tam si je ustvaril uspešno kariero kot svetovalec za umetnostno vzgojo v različnih zveznih deželah. A najpomembnejša prelomnica v njegovem življenju je bila, ko je leta 1944 kot vojak Wehrmachta rešil življenje petletnima judovskima dvojčicama, za kar je bil leta 1982 počaščen z nazivom pravičnika med narodi.

                              

http://www.sinagogamaribor.si/; https://sl-si.facebook.com/Sinagoga.Maribor/

 

Židovski trg

 

19.30   Kontra-Kvartet

                               Koncert klezmer glasbe

                               

Mariborsko etno-klezmer skupino Kontra-Kvartet sestavljajo izkušeni glasbeniki, ki s svojimi nastopi dokazujejo, da je tradicionalno glasbo v njeni najbolj pristni obliki mogoče zaigrati tudi na nekoliko manj konvencionalen način. Kontrakvartetovci so Vesna Čobal (violina), Domen Marn (klarinet), Daniel Marinič (harmonika), Petar Marić (kitara) in Branko Smrtnik (kontrabas).

 

Zaradi varnostnih omejitev si bo koncert mogoče ogledati zgolj na osnovi predhodne rezervacije. Prijave sprejemamo na info@sinagogamaribor.si ali 031 680 294 najkasneje do petka, 18. junija, do 15. ure oziroma do zapolnitve mest. V primeru dežja prireditev odpade.

 

http://www.sinagogamaribor.si/; https://sl-si.facebook.com/Sinagoga.Maribor/

 

Ulična galerija Maribor, Židovska ulica

 

18.00–24.00     #5 – 2021: Matija Plevnik – Čestitke in pozdravi

                               Ulična razstava

                              

Stockholmski sindrom je identifikacija z agresorjem. Je psihološki fenomen, ko žrtev razvije čustveno navezanost na ugrabitelja.

 

https://gt22.si/ulicna-galerija-5-cestitke-in-pozdravi/; https://sl-si.facebook.com/GT22Maribor/

 

Fotogalerija Stolp, Židovska ulica 6

 

18.00–23.00    Tone Stojko: Porumenele fotografije – Nazaj na Lent

                               Dan odprtih vrat, individualni ogledi razstave

 

Tone Stojko je eden mednarodno bolj prepoznavnih slovenskih fotografov. Z vrsto danes že ikoničnih fotografij, kot so fotografije dogodkov, vezanih na slovensko pomlad, in različnih demonstracij, spada v sam vrh slovenske fotografije, prepoznaven pa je tudi po foto- in videodokumentiranju slovenskega gledališča in plesa ter gojenju abstraktne avtorske fotografije. Razstava v Galeriji Stolp je s svežino in distanco izbran intimni prerez Stojkove ustvarjalne poti.

 

20.00                   Tone Stojko: Porumenele fotografije – Nazaj na Lent

                               Vodenje po fotografski razstavi z umetnostno zgodovinarko Martino Frangež

 

https://www.fotoklub-maribor.si/galerija/2021/05/11/tone-stojko-porumenele-fotografije-nazaj-na-lent/; https://www.facebook.com/fotogalerijastolp/

 

Galerija DLUM, Židovska ulica 10

 

18.00–22.00    Aleksandra Saška Gruden v SA:UD (Start Art ustvarjalni delavnici)

Živo delo v galeriji DLUM

 

Aleksandra Saška Gruden je akademska kiparka, ki od leta 2006 deluje kot samostojna ustvarjalka na področju kulture. Pripravlja projekte iz kiparstva, videoinstalacij in performansa, pri tem sodeluje tudi z različnimi drugimi avtorji (Nataša Skušek, Saba Skaberne) in skupinami (Javna branja, DLUL, Gulag). Od leta 1999 je svoje delo predstavila na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini, sodeluje tudi z različnimi avtorji.

 

https://www.dlum.si/razstave/aleksandra-saska-gruden-saud;

https://sl-si.facebook.com/galerijadlum/

 

Galerija Media Nox, Židovska ulica 12

 

18.00–24.00    Kolektiv Freštreš: Preporod

                               Razstava

Če gre sklepati po njihovih preteklih podvigih, je bil kolektiv Freštreš vselej vsaj korak pred svojim časom, zato jim tudi tokrat zaupajmo, da nam bo izkušnja njihovega projekta pisana na kožo in da nas poznajo bolje, kot se morda poznamo sami. Da se štirikratnost tehnoglajdanja po straneh piramide razširi v vsekratnost Teserakta, da pride z razjasnitvijo tudi Preporod.

 

https://mkc.si/koledar/2021/6/9/razstava-frestres-preporod; https://www.facebook.com/mkc.maribor/

 

19.00, 21.00    Kolektiv Freštreš: Preporod

                               Predavanje

                               Predavanji o razstavi, ki ju bodo izvedli člani kolektiva Freštreš in avtorji razstave na Židovskem trgu pred galerijo.

 

 Vabljeni!

 

 Organizatorji: MKC Maribor, Galerija Dlum, Sinagoga Maribor, GT22, Fotogalerija Stolp

Organizatorji prireditev si pridržujemo pravico do spremembe programa. Obiskovalce prosimo, da spremljajo aktualne objave na spletnih straneh posameznih organizatorjev.

POLETNA MUZEJSKA NOČ - to soboto med 18. in 24. uro

June 14, 2021 Sonja Gregorn
muzejska_noč_2021_podoba_z_datumom_Page_3.jpg

Se vidimo to soboto na Židovskem trgu v Mariboru :)

Udeležba je mogoča ob izpolnjevanju pogoja PCT. Dogodek bo potekal v skladu z navodili in priporočili NIJZ in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe COVID-19.

V sredo na ogled N O R A razstava kolektiva Freštreš :)

June 7, 2021 Sonja Gregorn

To morate videti, nepozabno….na ogled v sredo, 9. junija, med 19. in 21. uro, nato pa po običajnem delovniku galerije!!!

Poletna galerijska noč v Media Noxu!

June 1, 2021 Sonja Gregorn
fb_event_cover_1920x1080.jpg

Že odštevamo dneve od letošnje Poletne muzejsko/galerijske noči, ki bo 19. junija 2021.

Galerija Meida Nox bo odprta med 18. in 24. uro, kot ji po imenu pritiče :)

Lepo vas vabimo na ogled razstave razstave Preporod kolektiva Freštreš, kar bo, kot obljubljajo člani kolektiva, izredna izkušnja, ki bo lastna vsakemu obiskovalcu, neponovljiva in natanko tisto, kar v tistem trenutku potrebuje. Ob ogledu razstave vabimo tudi na dve predavanji o razstavi, ki ju bodo izvedli člani kolektiva in avtorji razstave na Židovskem trgu pred galerijo, ob 19. ter ob 21. uri.

S skupnimi močmi bomo poskrbeli, da bo imela NOČ SVOJO MOČ!

Najavljamo novo razstavo: Freštreš - PREPOROD!

May 19, 2021 Sonja Gregorn
freštreš.jpg

MKC Maribor, Galerija Media Nox in Kolektiv Freštreš med 9. junijem in 1. julijem vabimo k Preporodu - izkušnji, ki bo lastna vsakemu obiskovalcu, neponovljiva in natanko tisto, kar v tem trenutku potrebujemo.

Če gre sklepati, po njihovih preteklih podvigih, je bil kolektiv Freštreš vselej vsaj korak pred svojim časom, zato jim tudi tokrat zaupajmo, da nam bo izkušnja pisana na kožo in da nas poznajo bolje, kot se morda poznamo sami. Da se štirikratnost tehno-glajdanja po straneh piramide razširi v vsekratnost Teserakta, da pride z razjasnitvijo tudi Preporod. 

Kuratorki: Ajda Ana Kocutar in Lara Mejač

“Qasqo, Emlor, Balzac, Aloyus in Petron,

Neskončno mreženje in UV-žarčenje freštrešijske sile, pošiljamo po vas.

— Kolektiv FREŠTREŠ

O RAZSTAVI

Pred prerojenjem so razposlane tehno-prerokbe. Prerokbe so štiri: ČŽŠ, Grid, Insomnia in Ikigusare. Vsaka prerokba egoistično zavzema eno stran piramide, vsaki strani je dana ena tehno-sfera in vsaki tehno-sferi ena uglašenost instinktivne plejade zvoka in laserjev. In število prerojenja je prav tako štiri; naj ga izračuna, kdor ima um, saj je število človeka.

In med preoblečenimi v prerojenje so tehno-želje ljudi prav tako štiri: po dva razreda se veselita vsak svoje smeri in gresta v svojo smer, a prerojenje naposled združi vse štiri. Ti štiri še ne vedo zase, ampak skrivajo mistične pra-turmalinske sintetične kristale, ki se bodo razjasnili po tehno-Poti. Toda pred preroditvijo jih čakajo vprašanja, in odgovarjati morajo v skladu s svojo srčno USB-zakladnico, svojo srčno sefiro misli, da skoznje posije žarek uzrtja.

Utripov srca med vsako od poti je šestnajst, in vsak utrip je teden, in teden je teden let, to je sedem let.

Sestop v podzemlje ponavlja pot močnega, sočnega teserakta ponoči, ko snuje naslednji tehno-dan, in sanjavci ga slutijo v sanjah, ampak ni vidno niti MulTriDimenzionalni Horusovi cameri obscuri. Sanje se da sicer razložiti, ampak je komplicirano.

Kdor se dotakne teserakta, ko potuje skozi podzemlje, tripira za Insomnio, ampak bo deležen turbo energije.

Kdor se dotakne teserakta, ko snuje lastno piramido, ima v umu Grid, in bo zdizajniral vesolje.

Kdor se dotakne teserakta, ko radioaktivni veter šumi: “ČŽŠ!”, bo zvoke napravil za svoje prijatelje in bo mojstrsko igral polifoni kazu ali neverjetni kariljon.

Kdor se dotakne teserakta, ko lovi mavrične rise za preživetje, bo večno nasičen od algoritmov neba, ki jih izkušeni ribiči v meglicah imenujejo “Ikigusare”.

Resnično, čigar endokrini sistem prerojenje vzljubi, bo prerojen.

Akoliti FT

O KOLEKTIVU

Freštreš je neodvisen slovenski umetniški kolektiv, ki združuje mlade ustvarjalce napodročjih grafičnega oblikovanja, ilustracije, fotografije, literature, izvedbe inštalacijsko-performativnih dogodkov idr. Kolektiv od leta 2013 izdaja umetniško revijo,prav tako naslovljeno freštreš, in organizira razstave, ki večinoma sovpadajo s predstavitvami novih izvodov revij, delujejo pa tudi kot samostojni umetniški dogodki. V zadnjih projektih se kolektiv posebej sooča s konceptom parafikcije, predvsem znotraj performansa. Do leta 2021 je kolektiv izdal 10 samostojnih številk revije in priredil 7 samostojnih razstav – meddrugim v razstaviščih GT22 v Mariboru (Razprodaja, 2015), Kino Šiška v Ljubljani (Freštreš Redempcija, 2015) ter razstavnem prostoru Fotopuba v Ljubljani (“preroška” razstava DekontamiNACIJA, 2019). Delo kolektiva je bilo leta 2014 vključeno v zaključni izbor zagrebškega festivala DanD, leta 2017 pa je kolektiv sodeloval v skupinski retrospektivni razstavi Zini! v MGLC. Leta 2019 se je kolektiv na festivalu Fotopub predstavil s performansom, naslovljenim Destrukcija dekontamiNACIJE. Druga številka revije freštreš je bila uvrščena v ožji izbor bienala Brumen leta 2013; plakata za razstavo Ikigusare (Ljubljana, razstavišče Poligon, 2014) sta bila uvrščena v ožji izbor bienala Brumen leta 2015, leta 2019 pa je kolektiv za deseto številko revije prejel nagrado bienala Brumen za odlično slovensko oblikovanje na področju publikacij.


Pripravite se na napad umetnosti v Media Noxu!

May 5, 2021 Sonja Gregorn

Se vidimo v Media Noxu med delavniki od 10. - 14. ter od 15. do 18. ure, ter v soboto od 10. do 1.3. ure.

Pustite se presenetiti!!!

Danes med 15. in 18. uro spoznajte umetnice in umetnike kolektiva Podmladek!

May 4, 2021 Sonja Gregorn
untitled-5.jpg

Pridite danes, 4. 5., med 15. in 18. uro v galerijo Media Nox in izkoristite posebno priložnost, da spoznate in govorite z avtoricami in avtorji aktualne, zelo posebne razstave :)

Se vidimo v galeriji :)

Kolektiv PODMLADEK se predstavlja v Media Noxu, od 4. maja naprej

April 28, 2021 Sonja Gregorn
slika.jpg

V Media Noxu se od 4 .maja naprej predstavljajo člani kolektiva Podmladek z razstavo Art Attack.

Razstavljajo: Ema Kobal, Sangara Perhaj, Jaka Juhart, Tjaša Cizej, Petra Korent, Neo Nor, Klara Kracina, Urša Rahne, Vita Eva Weisseisen.

Kuratorici: Ajda Ana Kocutar in Lara Mejač.

Umetniški kolektiv Podmladek se združuje že skoraj štiri leta, skupaj razstavlja, njegovi člani pa  ob tem razvijajo svoje individualne umetniške izraze. Ti se med seboj srečujejo v nekaterih tematikah, medijih, vselej pa v eksperimentalnosti pristopov in humornosti del. Razstava Art Attack jih združuje skozi idejo dokumentiranega procesa ustvarjanja, ki nas spomni na otroške oddaje, v katerih gledalec sledi ustvarjalnemu postopku z namenom, da videno poustvari. Tako lahko po eni strani spremljamo ustvarjalni postopek nekaterih članov kolektiva, pri vseh pa tak ali drugačen postopek pomeni način komunikacije in naslavljanja tem, s katerimi se ukvarjajo. Pomeni poskus razreševanja napetosti in iskanja izhoda iz brezizhodnih položajev. Tudi kadar so taki poskusi ironični, govorijo o aktivnem pristopu in neprestanem razmisleku ustvarjalcev o lastnem položaju ter družbenem stanju. 

Razstavljena dela se porajajo iz mesta negotovosti in tesnobe, ki sta skupni članom kolektiva in zagotovo tudi generaciji, ki ji pripadajo. Ta se ob prehodu iz izobraževalnega sistema v »resnični svet« sooča z občutkom ujetosti v lastne, nezavidljive okoliščine. Vita Eva Weisseisen se tako posveti vrtu, ki ga vidi kot neločljivo povezanega z idejo povprečnega slovenstva, obenem pa zanjo postane nedosegljiv predmet hrepenenja – kot nepremičnina, o kateri lahko le sanja, in kot prostor umika v času samoizolacije ter ponavljajočih se lockdownov. Nasprotno pa se Klara Kracina posveti množicam, v katerih se posameznik izgublja in kjer prevlada čredni nagon, ki ga vse prepogosto poganja konzumerizem. Z distanco opazuje situacijo, v kateri ljudje niso več zmožni razumne presoje in o njej poroča na svoj slogovno značilen ter duhovit način. Urša Rahne ponudi ironično rešitev za take in podobne situacije, ko nas usmeri k povsem dobesednemu izhodu, ki to ni, četudi dopušča možnost, da nam njena gesta omogoča drugačen pogled na situacijo ali prostor, v katerem smo se znašli. Figure, ki jih Ema Kobal ustvarja v tehniki monotipije, obstajajo v drugačni atmosferi in ponujajo drugačen način izhoda. Izražajo svojevrstni notranji mir vsakokratnega motiva, v tokratni prostorski postavitvi pa nas njene figure tako vabijo medse v svoj tihi klepet. Tudi pri Petri Korent je v ospredju figura, a se njen izraz vselej obrača k lastni podobi, lastnemu telesu, skozi sprejemanje le-tega in k opolnomočenju, ki iz njega izhaja. Z avtoportretom se je umetnica sprva ukvarjala le v risbah manjših formatov, pred kratkim v večjem kolažu, tokrat pa se je prvič poustvarila v treh dimenzijah in lastnem merilu. Jaka Juhant se odvrne od telesa in se posveti ideji avatarja kot sredstva opolnomočenja posameznika, ki v svojem lastnem telesu ne najde potrebne utehe, temveč je rešitve zase primoran iskati v virtualni sferi. V tem občutimo napetost med sprejemanjem lastne podobe in možnostmi za različne načine njenega obstoja, ki jih odpira tehnologija. Neo Nor v svoji animaciji predstavlja plešočega »pravega moškega«, v zinu predstavlja njegove bistvene sestavine, z obema postopkoma pa se nestereotipno loteva stereotipov, ki spremljajo spol. S tem je med tistimi člani kolektiva, pri katerih je v ospredju telo, vprašanja samopodobe in identitete ter način izstopa iz družbeno ustaljenih idej, povezanih z njimi. Figure Sangare Perhaj naseljujejo drug pojmovni prostor. Težijo k abstrakciji, njene preproste forme in žive barve pa so ekspresivne in omogočajo določeno mero čustvene identifikacije. Kričanje in zehanje sta izražena skozi isti poenostavljeni zapis, umetnica pa z njuno sopostavitvijo sugerira načine za sproščanje napetosti, ki se nabirajo v posamezniku. Podobno delujejo tudi figure Tjaše Cizej, ki sestavljene iz preprostih oblik groteskno izražajo stisko in nemoč posameznika, ki se sooča z občutji lastne nezadostnosti in nedohajanja sveta, v katerem živi. Kot grafična oblikovalka si postopoma oblikuje svoj prepoznavni vizualni jezik, ki stopi v ospredje tudi v grafični podobi tokratne razstave in spremljevalne publikacije.  

Razstava kolektiva Podmladek tako ne kaže svoje izrazne moči v skupnem ustvarjanju, pač pa v skupnem razstavljanju in razvijanju individualnih umetniških praks članov kolektiva, ki pa se medsebojno informirajo in v razstavah simbiotično zaživijo skupaj. Razstavljena dela tvorijo celostno formo in se medsebojno povezujejo tematsko ter v ohranjanju napetosti med svojimi fokusi in atmosferami. Pričajo o neki ustvarjalni generaciji in pogojih obstoja te generacije v širšem smislu ter smiselnosti tovrstnega povezovanja in obstoja kolektiva kot skupnosti, v kateri posameznik najde svoj prostor in glas.

 

Ajda Ana Kocutar in Lara Mejač

← Newer Posts Older Posts →

Odpiralni čas / Opening hours
TOR - PET / TUE - FRI : 10.00 - 14.00 & 15.00 - 18.00
SOBOTA / SATURDAY : 10.00 - 13.00

©Media Nox; MKC Maribor; 2018
✆ 02 250 93 43 / 02 300 29 95

 
 

Politika varstva osebnih podatkov