Vita Čepič in razstava The Lightness of Being / Lahkotnost bivanja na Mladih arkadah
Mlade arkade 2025
Vita Čepič: The Lightness of Being / Lahkotnost bivanja
Kuratorka: Martina Frangež
Odprtje: 18. junij 2025 ob 18.00 uri v Kulturni četrti Židovska
Vita Čepič se v razstavišču Mlade arkade predstavlja s serijo Lahkotnost bivanja. Deli odlikuje simbioza abstraktnih potez in figuralike, ki skozi izrisane ali nakazane podobe odkriva eksistencialna vprašanja – v Lahkotnosti bivanja se umetnica posveča (in skozi ustvarjanje kontinuirano odkriva odgovor) večnemu vprašanju – kaj pomeni biti lahkoten, igriv, a vendar zavesten in polno prisoten ter kako skozi življenje prehajamo med igrivostjo mladosti in umirjeno modrostjo staranja.
Dela so nastala z barvami iz naravnih pigmentov, ki jih umetnica pridobiva sama. Proces in ritual transformacije surove zemlje v edinstveno slikarsko barvo ji omogoča želeno teksturo in umetnico navdihuje in poglobi njeno povezavo z naravo - kot sama pravi:" Skozi zbiranje prsti, njeno mletje, sejanje in pripravo pigmentov vzpostavljam neposreden stik s krajem in njegovo snovnostjo. Zemlja tako ni le vir barve, temveč tudi metafora narave in orodje upora proti hitrim, površinskim estetikam sodobnega časa." Iz besedila kuratorke Martine Frangež.
Vita Čepič (1995, Ljubljana) je sodobna umetnica, ki trenutno živi v Ljubljani. Leta 2022 je diplomirala pri doc. mag. Anji Jerčič Jakob na Oddelku za Likovno pedagogiko na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, kjer nadaljuje magistrski študij. Akademsko udejstvovanje dopolnjuje z delom demonstratorke z doc. mag. Mojco Zlokarnik na Pedagoški fakulteti. Predstavljena je v domačih in tujih zasebnih zbirkah. Sodelovala je na samostojnih in številnih skupinskih razstavah. Njena dela so bila razstavljena v Galeriji Media Nox, Galeriji Kocka, Mali galeriji Banke Slovenije, Galeriji Srečišče, večkrat v Galeriji UL PEF, Univerze v Ljubljani ter na projektu V naročju kulturne in naravne dediščine, ki je potekal v okviru projekta Hiša na hribu. Njeno delo je bilo uvrščeno tudi na skupinski razstavi v Galeriji Franceta Miheliča v Škofji Loki v okviru BIEN-a 2023, kjer je sodelovala tudi na okrogli mizi Karbonizacija in France Mihelič.
Vabilo na brezplačno izkustveno delavnico Kultura smo mi / Pomoč z umetnostjo
KULTURA SMO MI- Izkustvena delavnica v galeriji – gib, umetnost, povezanost
Kultura ni le nekaj, kar opazujemo. Je nekaj, kar živimo. Kar čutimo – v telesu, v odnosih in skupnosti.
Na Poletno muzejsko noč, v soboto, 21. 6. vas vabimo na izkustveno delavnico, ki predstavlja celosten pristop pomoči z umetnostjo. Preko povezanih sklopov bomo s pomočjo giba, vizualne umetnosti in elementov improvizacije skupaj odkrivali načine, kako kultura živi v naših telesih, odnosih in prostoru. Galerijski prostor bo postal izhodišče izraza in povezovanja. Predhodno znanje ni potrebno. Skupaj soustvarjamo kulturo – giblje se z nami. Kultura smo mi.
Dogodek je namenjen študentom, mladim ustvarjalcem in vsem, ki jih zanima umetnost kot orodje za razumevanje sebe in sveta.
Delavnica bo trajala eno šolsko uro, potem pa vas vabimo na ogled razstav v Kulturni četrti Židovska, v okviru Poletne muzejske noči.
Prijavite se lahko do 20. 6. do 14.00 ure na mail: sonja.gregorn@mkc.si. Število mest je omejeno.
Delavnico bo vodila Katarina Gabrovec, diplomirana delovna terapevtka in študentka magistrskega študija pomoči z umetnostjo.
Katarina Gabrovec (Maribor, 1993) dipl. delovna terapevtka, performerka, solo popotnica in študentka mag. študija Pomoč z umetnostjo na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Z vodenjem ekspresivnih skupin v psihiatrični bolnišnici Ormož je z medijem glasbe, izraznega giba, likovnih medijev, filma, uporabe literature, čuječnosti prispevala k promociji duševnega zdravja uporabnikov. Kot del ustanovitvenega tima je snovala program Enote za zdravljenje odvisnosti in psihoterapijo. V Novi Zelandiji je kot del ekipe Terenaki retreat za preprečitev samomorilnosti in kriznih stanj, delovala kot podporni člen in vodila skupine. Potovanje po Japonski in bivanje v Kamagasaki Geijutsu-Daigaku (Art University) ji je razodelo tematiko skupnostno pomoči z medijem umetnosti in podprlo perspektivo uporabnosti pri podpori duševnega blagostanja sebe ter drugih.
Produkcija: MKC Maribor in Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani
Jutri odprtje razstave Vida Smrekarja v Media Noxu
Se vidimo jutri ob 20. uri v galeriji Media Nox v Kulturni četrti Židovska :)
Kritika razstave TBD na mlad.si
Na spletni strani mlad.si je objavljena kritika razstave TBD, ki jo je napisala umetnostna zgodovinarka Sara Nuša Golob Grabner.
Razstava je na ogled le še danes do 18.00 v galeriji Media Nox v Mariboru.
Link do kritike:
https://www.mlad.si/skupinska-razstava-tbd-ziga-kelenc-ajda-podgorelec-janez-skrlec-neza-urbiha/
Kuratorka: Naja Mlinar
Vid Smrekar, razstava Spim. Vidim?
Vabimo na odprtje razstave Spim. Vidim? mladega avtorja Vida Smrekarja, v torek, 10. junija ob 20. uri v galerijo Media Nox na Kulturni četrti Židovska v Mariboru.
Kuratorka razstave: Sara Nuša Golob Grabner
Razstava bo na ogled do 3. 7. 2025
»Umetnost je v resnici manjkajoči člen, ne pa obstoječi členi. Umetnost ni to kar vidite, umetnost je praznina.« - Marcel Duchamp.
V projektu Spim. Vidim? se umetnik ukvarja s hipnagogijo – stanjem zavesti med spanjem in budnostjo, ko vidimo težko definirane podobe. Slike posnemajo težko določljive oblike, ki abstraktne vznikajo iz črnine. Gledalcu v budnem stanju postavljajo vprašanja o tem, kaj sploh gleda, kaj vidi in kako bo to sprejel ko prej doživet pojav opazuje s polno zavestjo. Čeprav gre mestoma le za črne monokrome, gledalec ne more mimo dejstva, da na sliki nekaj vidi oziroma od daljšega opazovanja črnine nekaj pričakuje.....
Serijo slik lahko dojemamo tudi prek citata vzetega iz stripa Ada Reinhardta, kjer gledalec pokaže na kubistično sliko in reče: “Haha, kaj pa to predstavlja?” slika pa mu jezno odgovori: “Kaj pa predstavljaš ti?” povzeto iz teksta kuratorke Sare Nuše Golob Grabner
Se vidimo v torek v Kulturni četrti Židovska :)
3D Web Nox razstava: Isidora Popović Prebujanje duše
V spletni 3D Web Nox galeriji predstavljamo nadarjeno dijakinjo Isidoro Popović :)
Isidora Popović: Prebujanje duše
Isidora Popović je rojena v Baru, Črna Gora, trenutno obiskuje Drugo Gimnazijo v Mariboru. Risbe so narejene v tehniki olja na platnu, v le teh raziskuje trenutke tihega zavedanja, ko se notranji svet prebudi skozi barvo, gibanje in občutek. Umetnica skozi abstraktne oblike in intuitivne poteze razkriva plasti svojih čustev, misli in duhovnih prehodov. Vsako delo je povabilo k poglobitvi vase ter nežnemu a silovitemu prebujanju tistega kar je v nas najresničnejše.
Kuratorka in urednica 3D Web Nox galerije: Rebeka Tašič
http://www.medianox.org/web-nox
Odprtje razstave del štirih študentov slikarstva - TBD
Prijazno vabimo na kulturno glasbeni dogodek ob odprtju razstave TBD v in pred galerijo Media Nox v Kulturno četrt Židovska, v sredo, 7. maja 2025 ob 18. uri.
Razstava, na kateri se predstavljajo umetniki Žiga Kelenc, Ajda Podgorelec, Janez Škrlec in Neža Urbiha, je naslovljena TBD. V angleškem jeziku se TBD največkrat uporablja kot okrajšava za besedno zvezo »to be determined« (»se še določi«). V vsakdanji rabi ima kratica precej več pomenov, vse pa druži namigovanje na nekaj, kar še ni povsem dorečeno, določeno ali razjasnjeno. Tudi umetniške poti mladih umetnikov, ki počasi končujejo študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, so še dokaj nedoločene, hkrati pa se že začenjajo oblikovati prav z medijem razstav.
Rdeča nit, ki povezuje razstavljajoče umetnike, je zanimanje za prepletanje stvarnega in duhovnega sveta človeške duševnosti in razmišljanja. Njihova dela, ki čisti slikarski medij pogosto preraščajo in se širijo tudi v prostor, so združitev stvarnih podob in domišljijskega sveta osebnih spominov, izkušenj, vtisov in včasih celo obsesij. Umetniki se razmerij moči, ki so v današnji družbi ustaljena in samoumevna, lotevajo tako, da na videz vsakdanje položaje obračajo in zamenjujejo. Nastala dela se zato na prvi pogled ne zdijo nenavadna, ob podrobnejši kontemplaciji pa počasi izvabijo občutke nelagodja. S tem želijo umetniki gledalce spodbuditi k razmišljanju o današnji družbi, ki prav tako pod skrbno negovano površino pogosto prikriva neprijetne in grde resnice.
Kuratorka: Naja Mlinar
Za glasbo bo poskrbel DJ COSINUS!
Festival oblikovanja Maribor, Srednje oblikovne šole MB ponovno tudi v Media Noxu
Danes se pričenja 10. Festival oblikovanja Maribor, ki ga organizira in pripravlja Srednja oblikovna šola Maribor.
Že vrsto let z veseljem sodeluje tudi galerija Media Nox in MKC Maribor, kjer so letos na ogled izdelki nadarjenih dijakov natečaja FOMB z naslovom Neskončnost misli.
Prijazno vabljeni k ogledu med 10. in 14. ter 15. in 18. uro, do vključno 24. aprila 2025.
Še besede umetnice Petre Berčan o razstavi Neizrečeno
Neizrečeno se navezuje na prostor med simboli in nevidni prostor samo povpraševanja, ter kaže na konceptualno več-platnost, ki se pojavi tekom ustvarjanja umetniškega dela. Čeprav sem raziskovala karakter simbolov latinice, sem v velikem delu, kot vedno, razčlenila le samo sebe.
Začetki grafične serije so nastali v igri združevanja enakih simbolov. Reformiranje črk-simbolov, ki jih zelo dobro poznamo, do točke samoumevnega. Raziskovala sem kako se prekrivajo, kakšne nove vzorce in nasičenost ustvarjajo ter izdelala slike, da bi se od daleč videlo kako črke med sabo različno šumijo.
Proces ponavljanja je pot do kateregakoli cilja. Tipkanje je bilo kot mantra in večino časa sem razmišljala o tem zakaj sem se lotila tako dolgotrajnega in ponavljajočega procesa. Ne obžalujoče, temveč resnično o pravem razlogu. Zakaj? Vsem stvarem, ki so na ruleti mojega interesnega repertoarja so vedno skupni; red, geometrične oblike in vzorci. V mislih, ki so kaotične najdem počitek v stvareh, ki jih zaznamuje vizualni red. Velikokrat pa moja pot do umirjenosti vodi skozi neke vrste frustracijo.
Ob zvoku ponavljajočega tipkanja različnih glasov, ki jih lahko izrečemo le mi in na stroju zvenijo vsi enako, razmišljam o absurdu, umetnosti, o sebi in o neodgovorjenih vprašanjih. Vseeno pa ugotovim, da delo pogosteje govori o človeku, ki ga ustvarja, kot o delu samem. /Neizrečeno, Petra Berčan – referenčno besedilo
Samostojna konceptualna razstava Petre Berčan v galeriji Media Nox
Lepo vabljeni na odprtje konceptualne razstave umetnice Petre Berčan v sredo, 19. februarja ob 18. uri v galeriji Media Nox.
Kuratorka: Sara Nuša Golob Grabner
Več o umetnici in razstavi najdete tukaj: https://www.medianox.org/razstave#/petra-beran
Se vidimo v sredo :)
Galerija Media Nox vabi na Slovenski kulturni praznik v svoje prostore
Foto: Janez Klenovšek
PREŠERNOV DAN V GALERIJI MEDIA NOX
VODEN OGLED RAZSTAVE OD VOJAŠKEGA ČINA DO PESNIŠKEGA PERESA: IZBRANI SPOMENIKI RUDOLFU MAISTRU OB 150-LETNICI NJEGOVEGA ROJSTVA
Sobota, 8. februar 2025 // 11:00 // Galerija Media Nox
Na Prešernov dan, v soboto, 8. februarja 2025, bo v Galeriji Media Nox ob 11. uri voden ogled po razstavi Od vojaškega čina do pesniškega peresa: izbrani spomeniki Rudolfu Maistru ob 150-letnici njegovega rojstva. Razstavo so v sklopu projekta Mladi kustos pripravili študenti Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.
Leto 2024 je bilo posvečeno generalu Rudolfu Maistru kot poklon njegovim zaslugam za slovenski narod. Minilo je namreč 150 let od njegovega rojstva, leta 1874 v Kamniku, in 90 let od njegove smrti, leta 1934 na Uncu pri Rakeku. Študentom 3. letnika dodiplomskega študija na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru se nam je zato zdelo primerno, da razstavo v Galeriji Media Nox posvetimo upodobitvam generala Rudolfa Maistra, specifično njegovim javnim plastikam. Ob našem preučevanju spomenikov Rudolfa Maistra smo se ukvarjali tako z dvojnostjo upodabljanja njegove osebnosti kot vojaka in pesnika kakor tudi s problematiko naglaševanja njegovih upodobitev kot simbola slovenstva, kar je Maister postal že pred svojo smrtjo. Vse to se odraža na samih delih, njihovi postavitvi in politični kontroverznosti nekaterih izbranih spomenikov.
Avtorji razstave: Ksenija Čegovnik, Maj Horvat, Maja Horvat, Žiga Šeruga, Sara Vrbanec
Razstava je nastala v okviru projekta Mladi kustos Mladinskega kulturnega centra Maribor in v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Mariboru in Pokrajinskim muzejem Ptuj - Ormož.
Galerija Media Nox bo ta dan odprta med 10. in 18. uro :)
Slovenski kulturni praznik v Kulturni četrti Židovska
Projekt Mladi kustos ponovno v Media Noxu
Projekt Mladi kustos - Izbrani spomeniki Rudolfa Maistra ob 150-letnici njegovega rojstva
Od vojaškega čina do pesniškega peresa - Izbrani spomeniki Rudolfa Maistra ob 150-letnici njegovega rojstva
Galerija Media Nox, Maribor, 15. 1. 2025–15. 2. 2025
Otvoritev razstave: 15. januar 2025 ob 18. uri
Avtorji razstave: Ksenija Čegovnik, Maj Horvat, Maja Horvat, Žiga Šeruga, Sara Vrbanec
Leto 2024 je bilo posvečeno generalu Rudolfu Maistru kot poklon njegovim zaslugam za slovenski narod. Minilo je namreč 150 let od njegovega rojstva, leta 1874 v Kamniku, in 90 let od njegove smrti, leta 1934 na Uncu pri Rakeku. Študentom 3. letnika dodiplomskega študija na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru se nam je zato zdelo primerno, da razstavo v Galeriji Media Nox posvetimo upodobitvam generala Rudolfa Maistra, specifično njegovim javnim plastikam. Ob našem preučevanju spomenikov Rudolfa Maistra smo se ukvarjali tako z dvojnostjo upodabljanja njegove osebnosti kot vojaka in pesnika kakor tudi s problematiko naglaševanja njegovih upodobitev kot simbola slovenstva, kar je Maister postal že pred svojo smrtjo. Vse to se odraža na samih delih, njihovi postavitvi in politični kontroverznosti nekaterih izbranih spomenikov.
Razstava je nastala v okviru projekta Mladi kustos Mladinskega kulturnega centra Maribor in v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Mariboru, Umetnostno galerijo Maribor, Gimnazijo Franca Miklošiča Ljutomer in Pokrajinskim muzejem Ptuj - Ormož.
Foto: Študenti umetnostne zgodovine ob terenskih raziskavah Maistrovih spomenikov, 2024
Galerija Media Nox in prazniki
Obveščamo vas, da bo galerija Media Nox zaprta med 24. 12. 2024 in 4. 1. 2025.
Ponovno bo odprla svoja vrata v torek, 7. januarja 2025.
Ekipa galerije vam želi čudovite praznike in srečno novo leto :)
SREČNO IN SRČNO 2025!!!
Vabimo na ogled 3D razstave Neimenovano mlade avtorice Melanie Jurko
3D razstavo najdete tukaj:
https://www.medianox.org/web-nox#/melanie-jurko
Kuratorstvo in izvedba: Martina Frangež
Melanie Jurko je letos maturirala in trenutno nadaljuje študij arhitekture. Umetnost jo navdušuje že od nekdaj, predvsem slikarstvo in arhitektura, navdih pa pogosto črpa tudi iz filma in literature. Svoje ustvarjalno pot je začela že v vrtcu, intenzivneje pa se je s slikanjem začela ukvarjati v srednji šoli, kjer jo je še posebej pritegnil motiv ženskega akta. Med šolanjem je sodelovala na številnih dogodkih, likovnih natečajih in razstavah, pri čemer jo je vedno spodbujala profesorica Natalija Rojc Črnčec. Letos je pripravila svojo prvo samostojno razstavo z naslovom Ekstaza, ki je bila predstavljena v mladinskem razstavišču Avla na Prvi gimnaziji Maribor.
Razstava Neimenovano postavlja na ogled neidentificirane akte ženskega telesa – figure so brez obrazov, kot so neimenovana tudi njena dela. Umetnica meni, da lahko sama telesa govorijo glasneje in na skrivnosten način razkrivajo svoja občutja, ki jih z besedami preprosto ne moremo opisati.
Navdih za motive črpa iz lastnih izkušenj in vseh čudovitih žensk v svojem življenju. Privlači jo predvsem vznemirljivost in provokativnost ženskega akta, pri čemer telesa na njenih delih niso objektivizirana. Nasprotno, skozi estetiko ženskega telesa različnih oblik in poz podaja družbeno kritiko ter opozarja na pritisk lepotnih idealov, ki jih še dodatno povečujejo in poveličujejo družbena omrežja. Pogosto jo sprašujejo, zakaj ravno ženski akt. Njen odgovor je vedno enak: »Zakaj pa ne? Mar ni naše telo že samo po sebi umetnost?«
Melanijine umetnine odražajo tudi njen osebni razvoj, zlasti skozi barve in tehnike. Risbe z ogljem so manjše, temnejše in bolj skrivnostne, medtem ko so akrilne slike na platnu svetlejše in živahnejše, pogosto delujejo ekstatično. Zlato ozadje, ki ga uporablja, poudarja razkošje in brezčasnost ter ustvarja močan vizualni kontrast. Tako umetnica skozi svoje delo ponazarja ravnovesje med močjo in nežnostjo, spokojnostjo in ekstazo: »Zlato ozadje simbolizira razkošje in brezčasnost, hkrati pa dodaja dimenzijo globine, ki povezuje moč z nežnostjo ter spokojnost z ekstazo.«
VABILO
Razstava Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete UM
Prehajanja - razstava del študentk in študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru
27. 11. 2024 – 9. 1. 2025
Galerija Media Nox, Maribor
Vabimo vas na otvoritev razstave del študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, ki bo v galeriji Media Nox v sredo, 27. novembra 2024, ob 18. uri.
Mentorji:
Red. prof. Darko Golija, red. prof. Samuel Grajfoner, doc. Matej Koren, asist. Alja Košar, Polonca Lovšin, doc. Robet Lozar, red. prof. Oto Rimele, red. prof. Petra Varl, red. prof. Dušan Zidar.
Avtorji:
I. Gašper Ciglar, Vid Černivec, Nika Dolničar, Nina Ješovnik, Ajda Kirbiš, Mihael Krevh, Urška Križnik, Anže Petek, Tiana Rep, Maša Sedej, Laura Simonič, Eva Šket, Katja Zinrajh Vučkovič, Iana Zagradišnik, Nika Založnik, Melissa Zavec, Žana Žohar, Nika Fridauer, Tina Glavač, Deja Mešl.
II. Ana Gregorc, Ana Ovčar, Aljaž Pintar, Brina Maček, Enej Hudej, Klara Novak, Maja Palić, Monika Plajnšek, Nika Pogorevc, Neža Rak, Nadia Rožman, Pija Smodiš, Romina Kotnik Rajh, Staš Trunk, Tjaša Metličar, Tina Mlasko, Vito Harum.
III. Ajša Horvat, Urška Drofenik, Tina Alina Vever, Vid Smrekar, Anja Tepeš, Eva Barbarič, Katarina Lehner, Lucija Voglar, Sara Žerdin, Mojca Pleteršek, Lin Lesjak, Brina Viher, Laura Stojanović, Jakob Zemljič, Crnkovič Barbara.
IV. Urška Arčnik, Luka Buzeti, Inja Ferlež, Sara Hutar, Gašper Marčič, Maruša Mediževec, Lea Pernek, Ines Sekač, Gašper Sever, Anja Terbovc, Urban Vicman, Aneja Jaušnik Založnik, Mischela Žižek.
Razstava bo na ogled do četrtka, 9. januarja 2025.
Produkcija: MKC Maribor